Ważki w filatelistyce

Do sporządzenia tej strony zainspirowało mnie spotkanie z niezwykłym miłośnikiem ważek. Jest nim znany grafik Bohdan Wróblewski, autor wielu ilustracji książkowych i encyklopedycznych, projektant wielu plakatów, etykiet i opakowań (np. plastikowych modeli samolotów), a także znaczków pocztowych. Trudno tu wyliczać jego ogromny dorobek. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczniem Jana Marcina Szancera, a jednocześnie, od czasów dość już odległego dzieciństwa, bacznym obserwatorem ważek i ich miłośnikiem — autorem jedynej, jak dotąd, polskiej serii sześciu znaczków z samymi ważkami.

Seria znaczków pocztowych
Bohdana Wróblewskiego
Seria OWADY WODNE
Jacka Brodowskiego
Znaczek obiegowy ekonomiczny
i priorytetowy na przesyłki polecone
Marzanny Dąbrowskiej

 
Seria znaczków pocztowych Bohdana Wróblewskiego
Zafascynowanie ważkami pojawiło się u Bohdana Wróblewskiego w dzieciństwie, jeszcze przed drugą wojną światową. Rodzina jego związana była z lotnictwem. Podglądał ważki w rodzinnej posiadłości w Chotomowie pod Warszawą — dziwiąc się, jak bardzo owady te przypominają mu poznane wcześniej samoloty. Do Chotomowa jeździ do dziś, ma tam dom i ogród z dużym oczkiem wodnym, nad którym co roku obserwuje ważki.
Projekt serii powstał latem 1987 roku. Aby zrealizować wydanie tych znaczków, autor przedstawił je do zaopiniowania prof.dr hab. Kazimierzowi Dobrowolskiemu — kierownikowi Zakładu Zoologii i Ekologii Instytutu Zoologicznego UW. Profesor wydał bardzo pozytywną opinię, stwierdzając, że wydanie tej serii jest ze wszech miar godne poparcia. Tak więc do realizacji projektu doszło z początkiem 1988 roku, a dzień 23 lutego 1988 roku był pierwszym dniem ich obiegu.
 
 
Seria 6 znaczków autorstwa Bohdana Wróblewskiego.
Kliknij w zdjęcie aby powiększyć.
Znaczek o nominale 10 zł przedstawiający husarza władcę Anax imperator — nr.kat. 2986. Nakład: 8.655.000 szt.
Znaczek o nominale 15 zł przedstawiający ważkę czteroplamą Libellula quadrimaculata — nr.kat. 2987. Nakład: 8.720.000 szt.
Na kopercie z pierwszego dnia obiegu żagnica wielka Aeshna grandis składająca jaja. Datownik z głową gadziogłówki Gomphus sp.
Kliknij w zdjęcie aby powiększyć.
 
 
Znaczek o nominale 20 zł przedstawiający szklarnika leśnego Cordulegaster boltonii (tu stara nazwa C. annulatus) — nr.kat. 2989. Nakład: 6.430.000 szt.
Znaczek o nominale 30 zł przedstawiający szablaka przepasanego Sympetrum pedemontanum — nr.kat. 2990. Nakład: 6.505.000 szt.
Na kopercie z pierwszego dnia obiegu przeobrażenie szablaka zwyczajnego Sympetrum vulgatum.
Kliknij w zdjęcie aby powiększyć.
Znaczek o nominale 15 zł przedstawiający świteziankę błyszczącą Calopteryx splendens — nr.kat. 2988. Nakład: 8.475.000 szt.
Znaczek o nominale 50 zł przedstawiający żagnicę zieloną Aeshna viridis — nr.kat. 2991. Nakład: 2.135.000 szt.
Na kopercie z pierwszego dnia obiegu pałątki pospolite Lestes sponsa podczas składania jaj.
Kliknij w zdjęcie aby powiększyć.
 
 
Dla wzbogacenia oferty zaproponowano panu Bohdanowi Wróblewskiemu wykonanie 6 kart pocztowych przedstawiających takie same ważki, jak na znaczkach. Autor pokazał je na tle charakterystycznych dla gatunku siedlisk. Miałam prawdziwą przyjemność oglądać oryginały projektów tych pocztówek i zapewniam, że są naprawdę wspaniałe — a wydrukowane pocztówki, których skany widzimy poniżej, niestety nie odzwiedciedlają w pełni tych doskonałych barw.
Kliknij w każde ze zdjęć pocztówek aby powiększyć.
 
 
 
 
 
 

 
Pięć lat później 9 maja 1993 roku odbyła się w Poznaniu Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna, na którą ktoś inny zaprojektował karnet, jednak karnet opatrzono znaczkiem z husarzem władcą Anax imperator projektu pana Bohdana Wróblewskiego, który poczuł się tym wyborem zaszczycony.
I tu na międzynarodowej wystawie w Poznaniu, i w Ameryce, gdzie autor wizytował Uniwersytet Stanowy Illinois w Urbanie, seria jego znaczków była dobrze znana.
 
Na karnecie obok znaczka z husarzem władcą Anax imperator znalazł się datownik z żagnicą wielką Aeshna grandis przygotowany specjalnie na tę okazję.
Kliknij w zdjęcie aby powiększyć.
 
 
 
Seria OWADY WODNE Jacka Brodowskiego
Jacek Brodowski urodził się 5 lipca 1943 r. w Krakowie, studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem prof. Stefana Artura Nacht–Samborskiego. Swą działalność na niwie projektowania znaczków rozpoczął zrealizowanym w 1971 r. projektem znaczków „Lotnictwo w wojnie obronnej 1939 r.”. Jego dorobek w dziedzinie projektów filatelistycznych jest niebagatelny, bo zaprojektował ponad 300 znaczków pocztowych, całostek, kopert i datowników.
Jacek Brodowski uwielbia przyrodę, jest zapalonym wędkarzem, współpracował przez 25 lat jako redaktor i ilustrator z najstarszym czasopismem wędkarskim "Wiadomości Wędkarskie" oraz ze szwajcarskim „Petri–Heil” (ilustracje ryb i ich środowiska). Nie mogło się więc obyć bez przyrodniczej serii znaczków, jaką stanowią OWADY WODNE.
 
Seria ukazała się w 1999 roku z numerem katalogowym 1125. W jej skład wchodzi 6 znaczków. Dwa z nich (z pływakiem żółtobrzeżkiem Dytiscus marginalis i wioślakiem punktowanytm Corixa punctata) mają nominał 60 gr, dwa następne o nominale 70 gr przedstawiają chruścika bagieńca Limnophilus i widelnicę paskowaną Peria marginata. Ostatnia para o nominale 1,40 zł to jętka pospolita Ephemera vulgata oraz husarz władca Anax imperator.

Technika druku: offset
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 60 znaczków
format: 31,25 x 25,5 mm
nakład:
60 gr - po 700.000 szt.
70 gr - po 600.000 szt.
1,40 zł - po 500.000 szt.
projektant: Jacek Brodowski
data wprowadzenia do obiegu: 16.07.1999 r.
 
Tylko ostatni znaczek przedstawia ważkę. Widzimy go tu w powiększeniu.
 
Wydano również 3 koperty z datą pierwszego dnia obiegu 16.07.1999 r.
Na pierwszej przedstawiony jest chruścik bagieniec Limnophilus.
 
Na drugiej kopercie widzimy husarza władcę Anax imperator.
 
Trzecią kopertę zdobi jętka pospolita Ephemera vulgata.
 
 
 
Znaczek obiegowy ekonomiczny i priorytetowy na przesyłki polecone — autor projektu: Marzanna Dąbrowska
Marzanna Dąbrowska z biura promocji i marketingu Poczty Polskiej projektuje znaczki. Jest autorką kilkudziesięciu projektów. Od kilku lat projektuje znaczki, które naklejamy na listy i pocztówki. Jej projekty powstają najpierw w głowie, następnie na papierze w formie szkicu, by wreszcie formę końcową osiągnąć na komputerze. Sama pisze o swojej pracy „Staram się więc nie ulegać niebezpiecznej „łatwości” technologicznej, ale w swojej pracy twórczej wykorzystuję wszystkie możliwe środki wyrazu artystycznego — od tradycyjnego malarstwa przez fotografię do technik komputerowych. Jest jeden warunek: muszą służyć tematowi. Każdy znaczek wymaga innej techniki, innego spojrzenia. Inne emocje towarzyszą mi podczas projektowania znaczków, z którymi jestem związana emocjonalnie — myślę tu choćby o emisji „Beatyfikacji Papieża Jana Pawła II”.”
 
Seria ukazała się w 2013 roku. W jej skład wchodzą 4 znaczki z oznaczeniem:

— kategorii wagowej 350 g gabarytu A w klasie ekonomicznej (3,80 zł)
    — przedstawiający modraszka semiargusa Polyommatus semiargus
— kategorii wagowej 350 g gabarytu B w klasie ekonomicznej (5,95 zł)
    — przedstawiający nadobnicę alpejską Rosalia alpina
— kategorii wagowej 350 g gabarytu A w klasie priorytetowej(4,55 zł)
    — przedstawiający nartnika Geris paludum
— kategorii wagowej 350 g gabarytu B w klasie priorytetowej(7,30 zł)
    — przedstawiający szablaka żółtego Sympetrum flaveolum

emisji "Znaczek obiegowy ekonomiczny i priorytetowy na przesyłki polecone".

Znaczki wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie: 25,5 x 31,25 mm, w nakładzie wielomilionowym, powtarzalnym.
Arkusze sprzedażne zawierają po 100 znaczków.

projektant: Marzanna Dąbrowska
data wprowadzenia do obiegu: 16.08.2013 r.
 
Tylko ostatni znaczek przedstawia ważkę — szablaka żółtego Sympetrum flaveolum. Widzimy go tu w powiększeniu.
 
Z tej okazji została także wydana koperta FDC (pierwszego dnia obiegu). Koperta ozdobiona jest tymi samymi owadami, co znaczki. Na stemplu występuje nadobnica alpejska.